-
Live Fish
- African Cichlids NEW
- American Cichlids
- Angels
- Australian Native & Rainbow Fish
- Axolotls
- Barbs
- Bettas
- Catfish & Corydoras
- Coldwater Fish
- Danios
- Discus
- Eels, Loaches & Shark New
- Exotics & Miscellaneous
- Goldfish
- Gourami
- Killifish
- Live Bearers
- Marine Fish Hot
- Oscars
- Rasboras
- Shrimps
- Snails
- Tetras & Characins
tropical
Filter by price
Product categories
- Accessories
- Air Pumps & Water Pumps
- Anemones
- Aquarium & Cabinet Package
- Aquarium Hood & Canopy
- Aquariums
- Cabinets
- Cleaning Supplies
- Clearance
- Coral
- Decorations
- Delivery & Setup
- Filter Medias
- Filtrations
- Fish Food
- Gravel Rock & Substrates
- Heaters
- Lights
- Live Fish
- Live Plants
- Marine Fish
- Marine Invertebrates
- Marine Supplies
- Natural Drift Woods
- Ovo
- Planted Equipments & Accessories
- Reptiles
- Services
- Specials
- Test Cat
- Water Treatments
Blood Map Discus
$65.00 – $180.00Price range: $65.00 through $180.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
BMDTT
| Size | 4-5cm, 6-7cm, 8-9cm, 10-12cm |
|---|---|
| Family | Cichlidae |
| Origin | (Selective breeding, not a specific region) |
| Social | Group, Peaceful |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Advanced |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.0 – 6.8 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 1 – 8 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 1 – 3 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 27°C – 30°C |
| Life Span | 10 – 12 Years |
Congo Tetra Male
$18.95 – $24.95Price range: $18.95 through $24.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
CONGOT
| Family | Alestidae |
|---|---|
| Origin | Central Africa |
| Size | 4-5cm, 5-6cm |
| Social | Peaceful, Schooling |
| Breeding | Egg Scatterer |
| Care Level | Moderate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.0 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 3 – 18 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 1 – 8 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 23°C – 28°C |
| Life Span | 4 – 5 Years |
Orange Honey Paradise Fish
$19.95
SKU:
2377
| Family | Osphronemidae |
|---|---|
| Origin | East Asia |
| Social | Semi-Aggressive, Territorial |
| Breeding | Bubble Nest Builder, Egglayer |
| Care Level | Moderate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.0 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 4 – 12 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 2 – 5 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 20°C – 24°C |
| Life Span | 3 – 5 Years |
Cobalt Blue Cichlid
$21.95
SKU:
8397
| Family | Haplochromini |
|---|---|
| Origin | Africa |
| Social | Gregarious |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Intermediate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 7.8 – 8.6 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 10 – 20 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 8 – 15 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 24°C – 28°C |
| Life Span | 5 – 8 Years |
Female Dwarf Gourami
$14.95
SKU:
1309
| Family | Belontiidae |
|---|---|
| Origin | India |
| Social | Peaceful |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Intermediate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.0 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 4 – 10 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 3 – 9 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 22°C – 28°C |
| Life Span | 4 – 6 Years |
Tropical Red Mico Color Sticks
$13.95 – $19.95Price range: $13.95 through $19.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
TRMCS
Leopard Danio Longfin
$5.95
SKU:
0938
| Family | Cyprinidae |
|---|---|
| Origin | Asia |
| Social | Schooling |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Easy |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.5 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 5 – 15 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 4 – 10 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 18°C – 23°C |
| Life Span | 3 – 5 Years |
Pineapple Swordtail
$7.95
SKU:
0929
| Family | Poeciliidae |
|---|---|
| Origin | Mexico |
| Social | Peaceful |
| Breeding | Livebearers |
| Care Level | Easy |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 7.0 – 8.3 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 12 – 30 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 10 – 25 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 22°C – 28°C |
| Life Span | 3 – 5 Years |
Serpae Tetra Longfin
$8.95
SKU:
8551
| Family | Characidae |
|---|---|
| Origin | South America |
| Social | Shoaling |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Easy |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 5.5 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 2 – 15 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 1 – 8 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 22°C – 26°C |
| Life Span | 5 – 7 Years |
Paraiba Angel
$12.95 – $60.00Price range: $12.95 through $60.00
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
0020
| Family | Cichlidae |
|---|---|
| Origin | South America |
| Social | Shoaling |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Moderate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.5 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | Moderate |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | Moderate |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 24°C – 28°C |
| Life Span | 10+ Years |
| Size | 3-4cm, 4-5cm, 6-7cm, 8-9cm, 9-10cm |
Assorted Telescope Goldfish
$9.95 – $48.95Price range: $9.95 through $48.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
3223
| Family | Cyprinidae |
|---|---|
| Origin | East Asia |
| Social | Shoaling |
| Breeding | Egglayer |
| Care Level | Moderate |
| pH LevelAquarium pH measures water acidity/alkalinity. 7 is neutral. Fish have pH preferences; maintain ideal levels for their health and stability. | 6.5 – 7.5 |
| GH LevelGH (General Hardness) in aquariums measures minerals like calcium and magnesium. It affects fish health by showing water\'s mineral content. | 8 – 12 dGH |
| KH LevelKH (Carbonate Hardness) in an aquarium stabilizes pH. It acts like a shield, keeping the water conditions just right for fish. | 5 – 10 dKH |
| TemperatureIdeal temperature needed for fish | 18°C – 24°C |
| Life Span | 5 – 10 Years |
| Size | 10-12cm, 4-5cm, 6-7cm, 8-9cm |
API Tropical Greens Flakes
$12.95 – $21.95Price range: $12.95 through $21.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
APITGF
API Tropical Pellets
$10.95 – $16.95Price range: $10.95 through $16.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
APITP
API Tropical Mini Pellets
$12.95
SKU:
317163018224
| Weight | 0.07 kg |
|---|---|
| Dimensions | 4.60 × 4.60 × 8.89 cm |
| Size | 48g |
API Tropical Flakes
$6.95 – $38.95Price range: $6.95 through $38.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
APITF
Tropical Cichlid Carnivore Small Pellet Floating
$22.95 – $59.95Price range: $22.95 through $59.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
TCCSPF
Tropical Krill Gran Slow Sinking
$33.95 – $82.95Price range: $33.95 through $82.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
TKGSS
Tropical Green Algae Wafers
$16.95 – $64.95Price range: $16.95 through $64.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
SKU:
TGAW